Özel Okullar


OKULUNU ÖNE ÇIKAR HATA BİLDİR OKUL EKLE Adana Devlet Anadolu Liseleri 84 Adıyaman Devlet Anadolu Liseleri 20 Afyon Devlet Anadolu Liseleri 30 Ağrı Devlet Anadolu Liseleri 22 Aksaray Devlet Anadolu Liseleri 21 Amasya Devlet Anadolu Liseleri 12 Ankara Devlet Anadolu Liseleri 655 Antalya Devlet Anadolu Liseleri 161 Ardahan Devlet Anadolu Liseleri 4 Artvin Devlet Anadolu Liseleri 12 Aydın Devlet Anadolu Liseleri 39 Balıkesir Devlet Anadolu Liseleri 44 Bartın Devlet Anadolu Liseleri 5 Batman Devlet Anadolu Liseleri 27 Bayburt Devlet Anadolu Liseleri 4 Bilecik Devlet Anadolu Liseleri 10 Bingöl Devlet Anadolu Liseleri 12 Bitlis Devlet Anadolu Liseleri 15 Bolu Devlet Anadolu Liseleri 9 Burdur Devlet Anadolu Liseleri 14 Bursa Devlet Anadolu Liseleri 61 Çanakkale Devlet Anadolu Liseleri 23 Çankırı Devlet Anadolu Liseleri 8 Çorum Devlet Anadolu Liseleri 20 Denizli Devlet Anadolu Liseleri 34 Diyarbakır Devlet Anadolu Liseleri 45 Düzce Devlet Anadolu Liseleri 13 Edirne Devlet Anadolu Liseleri 14 Elazığ Devlet Anadolu Liseleri 26 Erzincan Devlet Anadolu Liseleri 9 Erzurum Devlet Anadolu Liseleri 37 Eskişehir Devlet Anadolu Liseleri 32 Gaziantep Devlet Anadolu Liseleri 69 Giresun Devlet Anadolu Liseleri 18 Gümüşhane Devlet Anadolu Liseleri 7 Hakkari Devlet Anadolu Liseleri 12 Hatay Devlet Anadolu Liseleri 57 Iğdır Devlet Anadolu Liseleri 9 Isparta Devlet Anadolu Liseleri 19 İstanbul Devlet Anadolu Liseleri 213 İzmir Devlet Anadolu Liseleri 114 Kahramanmaraş Devlet Anadolu Liseleri 35 Karabük Devlet Anadolu Liseleri 12 Karaman Devlet Anadolu Liseleri 12 Kars Devlet Anadolu Liseleri 15 Kastamonu Devlet Anadolu Liseleri 12 Kayseri Devlet Anadolu Liseleri 49 Kırıkkale Devlet Anadolu Liseleri 9 Kırklareli Devlet Anadolu Liseleri 16 Kırşehir Devlet Anadolu Liseleri 13 Kilis Devlet Anadolu Liseleri 4 Kocaeli Devlet Anadolu Liseleri 53 Konya Devlet Anadolu Liseleri 63 Kütahya Devlet Anadolu Liseleri 27 Malatya Devlet Anadolu Liseleri 36 Manisa Devlet Anadolu Liseleri 53 Mardin Devlet Anadolu Liseleri 29 Mersin Devlet Anadolu Liseleri 52 Muğla Devlet Anadolu Liseleri 36 Muş Devlet Anadolu Liseleri 12 Nevşehir Devlet Anadolu Liseleri 13 Niğde Devlet Anadolu Liseleri 15 Ordu Devlet Anadolu Liseleri 24 Osmaniye Devlet Anadolu Liseleri 20 Rize Devlet Anadolu Liseleri 17 Sakarya Devlet Anadolu Liseleri 33 Samsun Devlet Anadolu Liseleri 45 Siirt Devlet Anadolu Liseleri 11 Sinop Devlet Anadolu Liseleri 11 Sivas Devlet Anadolu Liseleri 30 Şanlıurfa Devlet Anadolu Liseleri 63 Şırnak Devlet Anadolu Liseleri 15 Tekirdağ Devlet Anadolu Liseleri 27 Tokat Devlet Anadolu Liseleri 20 Trabzon Devlet Anadolu Liseleri 31 Tunceli Devlet Anadolu Liseleri 8 Uşak Devlet Anadolu Liseleri 17 Van Devlet Anadolu Liseleri 31 Yalova Devlet Anadolu Liseleri 7 Yozgat Devlet Anadolu Liseleri 23 Zonguldak Devlet Anadolu Liseleri 23

ÖZEL ANADOLU LİSELERİ


ANADOLU LİSESİ NEDİR ?

Anadolu liseleri öğrencileri  ilgi ve başarılarına göre yükseköğretim kurumlarına hazırlayan lise ceşitidir. Anadolu liselerinin amaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilmiş bilgiler öğretip öğrenciyi bu doğrultuda gelişim ve başarı gösterek şekilde yetiştirmektir. Anadolu liselerinde eğitim süresi genellikle 4 yıldan oluşmaktadır. Fakat günümüzde bazı Anadolu liselerinin 1 sene hazırlık sınıfı bulundurup beş sene eğitim vermektedirler. Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler fen bilimleri, Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve yabancı dil alanlarında öğrenim görmektedirler. Eğitim sisteminde belirlenilmesi üzerine öğrenci iki yıl tüm dersleri görüp iki yılın sonrasında yetenekleri doğrultusunda eşit ağırlık, sözel, sayısal bölümlerde eğitimini tamamlamaktadır. Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine göre öğrencinin avantajına olan bir durumdur. Fen liselerinde öğrenciler sadece sayısal bölümün dersleri, sosyal bilimler liselerinin ise sadece sözel derslerin ağırlıkta olduğu derslerin yer aldığı program uygulanırken Anadolu lisesi ise öğrencilere her bölümde okuma imkanı sunmaktadır. Diğer liselerde de olduğu gibi Anadolu liselerinde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredat doğrultusunda ilerleyen ders programları ile eğitim verilmektedir. Anadolu liselerinin yabancı dil eğitimi açısından da baktığımızda 1. yabancı dil olarak İngilizce eğitimi verilmektedir. Bunun yanında bazı Anadolu liseleri Almanca ve Fransızca eğitimi verdiğini söyleyebiliriz. Büyük bir avantaj Anadolu liseleri son birkaç yıl içerisinde değerinin gittikçe düşmüştür. Bunun sebebi ise düz liselerin Anadolu lisesine dönüştürmesi ile beraber belli bir puan alarak daha öncesinde puansız düz liselerinin Anadolu lisesine çevrilmesi ile belli bir dönem Anadolu liselerinin başarısının düştüğüü gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Devamında tüm Anadolu liselerinin belirli bir puan üzerinde öğrenciyi almasıyla beraber liseye giriş sınavlarında yeterli puanı alamayan öğrencilerin meslek liselerini tercih etmesi ile sonuçlanmıştır. Bunun yanında özel Anadolu liseleride öğrenci için bir diğer şeçenektir. Belli bir puan ve belirli ücret sonucu öğrencileri bünyesine dahil etmektedir.

ÖZEL ANADOLU LİSESİ NEDİR ?

Devlet liselerinin yanında diğer bir şeçenek olarak yer alan özel anadolu liseleri bünyesinde yer alan öğrencilere pek çok avantaj sunmaktadır. Kolej mantığı ile ilerleyen özel Anadolu liseleri devlet Anadolu liselerine oranla daha az sayıda öğrenci yer almaktadır. Daha az sayıda öğrencinin yer aldığı özel Anadolu liselerinde derslerin daha verimli geçmesi amaçlanmaktadır. Özel Anadolu liseleri devlet liselerine oranla etüt ve aktivite oranları yüksektir. Müzik odaları, spor alanları ve düzenlediği geziler ve çeşitli aktivitelerle beraber öğrenciye en iyi eğitimi vermenin yanında kafalarını dağıtmak için yeterli zaman dilimini onlara ayırmaktadır. Öğretmen kadrosu olarak da özel oldukları için öğretmen şeçme imkanına sahip olan özel Anadolu liseleri genellikle güçlü kadro ile öğrencilerine eğitim vermektedir. Özel Anadolu liselerinin bir diğer ayrıcalığı ise üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere yoğun bir eğitim programının içerisine almaktadır. Eşit aralıklarla düzenli olarak uygulanan deneme sınavları ve etüt programları ile beraber öğrencileri en iyi şekilde üniversite sınavına hazırlamaktadır. Özel Anadolu lisesinin eğitim müfredatına baktığımzda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul görmüş müfredat üzerinden ilerlemektedir. Öğrencinin lise ikinci sınıftan itibaren eşit ağırlık, sözel, sayısal bölümler seçeceği sırada eğitim koçluğu desteği ile onları en iyi şekilde yetenekleri, istekleri, becerileri konusunda en iyi şekilde yönlendirmektedir. Özel Anadolu liseleri üniversite hazırlık sürecinde olan öğrencilerin en büyük avantajlarından biridir. Günümüzde ülkemizde bu çeşit özel Anadolu lisesinin her ilimizde yer alması ile beraber öğrencilerin bir diğer avantajına olmuştur.

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla Devlet Anadolu Liseleri ile ilgili aradığın her şey burada.