Özel Okullar


OKULUNU ÖNE ÇIKAR HATA BİLDİR OKUL EKLE Adana Devlet Fen Liseleri 4 Adıyaman Devlet Fen Liseleri 4 Afyon Devlet Fen Liseleri 4 Ağrı Devlet Fen Liseleri 2 Aksaray Devlet Fen Liseleri 3 Amasya Devlet Fen Liseleri 3 Ankara Devlet Fen Liseleri 14 Antalya Devlet Fen Liseleri 11 Ardahan Devlet Fen Liseleri 1 Artvin Devlet Fen Liseleri 2 Aydın Devlet Fen Liseleri 3 Balıkesir Devlet Fen Liseleri 3 Bartın Devlet Fen Liseleri 1 Batman Devlet Fen Liseleri 1 Bayburt Devlet Fen Liseleri 1 Bilecik Devlet Fen Liseleri 2 Bingöl Devlet Fen Liseleri 1 Bitlis Devlet Fen Liseleri 2 Bolu Devlet Fen Liseleri 2 Burdur Devlet Fen Liseleri 4 Bursa Devlet Fen Liseleri 6 Çanakkale Devlet Fen Liseleri 5 Çankırı Devlet Fen Liseleri 1 Çorum Devlet Fen Liseleri 6 Denizli Devlet Fen Liseleri 6 Diyarbakır Devlet Fen Liseleri 6 Düzce Devlet Fen Liseleri 1 Edirne Devlet Fen Liseleri 3 Elazığ Devlet Fen Liseleri 2 Erzincan Devlet Fen Liseleri 2 Erzurum Devlet Fen Liseleri 3 Eskişehir Devlet Fen Liseleri 4 Gaziantep Devlet Fen Liseleri 5 Giresun Devlet Fen Liseleri 5 Gümüşhane Devlet Fen Liseleri 2 Hakkari Devlet Fen Liseleri 1 Hatay Devlet Fen Liseleri 4 Iğdır Devlet Fen Liseleri 1 Isparta Devlet Fen Liseleri 4 İstanbul Devlet Fen Liseleri 8 İzmir Devlet Fen Liseleri 7 Kahramanmaraş Devlet Fen Liseleri 6 Karabük Devlet Fen Liseleri 1 Karaman Devlet Fen Liseleri 2 Kars Devlet Fen Liseleri 2 Kastamonu Devlet Fen Liseleri 3 Kayseri Devlet Fen Liseleri 7 Kırıkkale Devlet Fen Liseleri 2 Kırklareli Devlet Fen Liseleri 2 Kırşehir Devlet Fen Liseleri 2 Kilis Devlet Fen Liseleri 1 Kocaeli Devlet Fen Liseleri 8 Konya Devlet Fen Liseleri 8 Kütahya Devlet Fen Liseleri 4 Malatya Devlet Fen Liseleri 5 Manisa Devlet Fen Liseleri 6 Mardin Devlet Fen Liseleri 1 Mersin Devlet Fen Liseleri 8 Muğla Devlet Fen Liseleri 4 Muş Devlet Fen Liseleri 2 Nevşehir Devlet Fen Liseleri 2 Niğde Devlet Fen Liseleri 2 Ordu Devlet Fen Liseleri 5 Osmaniye Devlet Fen Liseleri 3 Rize Devlet Fen Liseleri 5 Sakarya Devlet Fen Liseleri 4 Samsun Devlet Fen Liseleri 9 Siirt Devlet Fen Liseleri 1 Sinop Devlet Fen Liseleri 2 Sivas Devlet Fen Liseleri 4 Şanlıurfa Devlet Fen Liseleri 7 Şırnak Devlet Fen Liseleri 2 Tekirdağ Devlet Fen Liseleri 3 Tokat Devlet Fen Liseleri 6 Trabzon Devlet Fen Liseleri 6 Tunceli Devlet Fen Liseleri 1 Uşak Devlet Fen Liseleri 2 Van Devlet Fen Liseleri 5 Yalova Devlet Fen Liseleri 1 Yozgat Devlet Fen Liseleri 6 Zonguldak Devlet Fen Liseleri 4

ÖZEL FEN LİSESİ NEDİR?


FEN LİSESİ NEDİR?

Fen lisesi, fen ve matematik alanlarındaki becerileri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında öğrencileri üniversiteye hazırlar. Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirmesinde en önemli etkenlerden bir okul müfredatıdır. Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ileyeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları koşulları sağlamaktadır. Yeni teknolojileri kullanabilen , yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamaktadır. Ülkemizde en iyi liselerden olan fen liseleri hem devlet hem özel kuruluşlar tarafından belli bir puan üzerinde almış öğrencileri kabul etmektedir. Fen bilimleri ve matematik alanlarında yeterli olmayan öğrencileri bünyesine dahil etmemektedir. Puan olarak oldukça yüksek olan fen liseleri geleceğin doktorlarını, mühendisleri ve mimarlarını yetiştirmektedir. Verilen dersler, kurslar ve etütler ülkemizde diğer mevcutta bulunan liselere oranla daha yoğundur. Her öğrencinin başarısını göz önünde bulunduran fen liseleri yüksek oranda öğrenci başarı sağlamakta ve birçok öğrenciyi üniversiteye yerleştirmektir.

ÖZEL FEN LİSESİ

Fen liselerinin avantajları, eğitim olanakları, başarı oranları ile pek çok öğrencinin hedefleri haline gelmiştir. Oldukça yüksek puana sahip olan fen liseleri için liseye giriş sınavlarına öğrencileri gecelerini gündüzlerine katıp ders çalışmaktadır. Günümüzde ülkemizde liselerin en iyi olarak kabul edilen fen liseleri hem devlet tarafından uygulamada olan hem de özel fen liseleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Özel fen liselerini devlet fen liselerinden ayıran en büyük farklardan kısaca bahsedelim. Özel fen liselerine baktığımızda kolej mantığı ile ilerlemektedir. Belli bir puanın üstünü ve belli bir ücret karşılığında öğrencileri bünyesine kabul etmektedir. Özel fen liselerini devlet liselerinden ayıran en büyük etkenlerden ilki devlet fen liselerine oranla daha az sayıda öğrenci yer almasıdır. Az sayısada öğrenci ile çok ilgilenerek başarılarını garantilemelerini sağlamaktadır. Fen lisesi dediğimizde derslerin işlenmesi esnasında labarotuvar gibi olanakların olması gerekmektedir. Fakat ne yazak ki devlet fen liselerinde bu imkanların olmadığını söyleyebiliriz. Özel fen liselerinde ise kimya labarotuvarı, fizik sınıfları gibi sayısız imkanların yer aldıklarını görmekteyiz. Bunun yanında özel fen liselerinin çalışma odaları, öğrencilerin kafalarını dağıtabilecekleri spor alanları yer almaktadır. Özel fen liselerinde öğretmen kadrosu olarak daha donanımlı olduğunu görmekteyiz. Özel fen liseleri kurucuları tarafından öğretmen seçme imkanları olduğu için güçlü bir kadro barındırarak öğrencileri en iyi şekilde üniversiteye hazırlamayı amaçlamaktadır. Bu sıraladıklarımızın yanında özel fen liselerine baktığımızda etüt, ders çalışma imkanları en üst seviyede yer almaktadır. Devlet fen liselerine oranla avantajları daha çok olan özel fen liseleri ile geleceğe dair pırıl pırıl geleceğin bilim adamları, doktorları, mimarları, mühendislerini yetiştirmektedir. Son olarak diyecek olursak özel fen liseleri ülkemizde gün geçtikçe her ilde yer aldığını söyleyebiliriz.

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla Devlet Fen Liseleri ile ilgili aradığın her şey burada.