Özel Okullar


OKULUNU ÖNE ÇIKAR HATA BİLDİR OKUL EKLE Adana Mesleki Yeterlilik Kursları 12 Adıyaman Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Afyon Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Ağrı Mesleki Yeterlilik Kursları 4 Aksaray Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Amasya Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Ankara Mesleki Yeterlilik Kursları 34 Antalya Mesleki Yeterlilik Kursları 10 Artvin Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Aydın Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Balıkesir Mesleki Yeterlilik Kursları 5 Bartın Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Batman Mesleki Yeterlilik Kursları 4 Bayburt Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Bilecik Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Bingöl Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Bitlis Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Bolu Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Burdur Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Bursa Mesleki Yeterlilik Kursları 17 Çanakkale Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Çankırı Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Çorum Mesleki Yeterlilik Kursları 5 Denizli Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Diyarbakır Mesleki Yeterlilik Kursları 4 Edirne Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Elazığ Mesleki Yeterlilik Kursları 4 Erzincan Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Erzurum Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Eskişehir Mesleki Yeterlilik Kursları 5 Gaziantep Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Giresun Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Gümüşhane Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Hakkari Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Hatay Mesleki Yeterlilik Kursları 8 Iğdır Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Isparta Mesleki Yeterlilik Kursları 4 İstanbul Mesleki Yeterlilik Kursları 73 İzmir Mesleki Yeterlilik Kursları 10 Kahramanmaraş Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Karabük Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Karaman Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Kars Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Kastamonu Mesleki Yeterlilik Kursları 4 Kayseri Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Kırıkkale Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Kırşehir Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Kocaeli Mesleki Yeterlilik Kursları 9 Konya Mesleki Yeterlilik Kursları 4 Malatya Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Manisa Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Mardin Mesleki Yeterlilik Kursları 7 Mersin Mesleki Yeterlilik Kursları 9 Muğla Mesleki Yeterlilik Kursları 11 Muş Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Nevşehir Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Niğde Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Ordu Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Osmaniye Mesleki Yeterlilik Kursları 4 Rize Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Sakarya Mesleki Yeterlilik Kursları 6 Samsun Mesleki Yeterlilik Kursları 5 Siirt Mesleki Yeterlilik Kursları 2 Sinop Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Sivas Mesleki Yeterlilik Kursları 5 Şanlıurfa Mesleki Yeterlilik Kursları 8 Şırnak Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Tekirdağ Mesleki Yeterlilik Kursları 7 Tokat Mesleki Yeterlilik Kursları 3 Trabzon Mesleki Yeterlilik Kursları 5 Tunceli Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Uşak Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Yalova Mesleki Yeterlilik Kursları 1 Yozgat Mesleki Yeterlilik Kursları 1

MESLEKİ YETERLİLİK KURSLARI


MESLEKİ YETERLİLİK NEDİR ?

İlk olarak meslek nedir tanımına bakalım, bir bireyin hayatını devam ettirebilmek için yaptığı kuralları toplum tarafından belirlenmiş ve belli bir eğitim kazanılan bilgi ve becerilere dayalı faaliyetler bütünü şeklinde tanımlayabiliriz. Genellikle meslek ve o mesleğin değerlerini, gelişimini lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptirler. Yeryüzünde yüzlerce meslek çeşidi yer almaktadır. Her bir meslek için tanım, görev alanları genel olarak kullandığı araç ve gereçler  mesleğin gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları , çalışma alanı ve iş olanakları meslek eğitiminin veridiği yerler meslek eğitimine giriş koşulları, eğitim süresi ve içeriği, meslekte ilerleyebilme ve yeni meslekleri seçebilme olanakları, destekleyici meslek olanaklarının farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Bunların hepsinin bir arada barındırmasına mesleki yeterlilik denir.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR ?

Mesleğin öngördüğü mesleki eğitimi almış ve ardından yapılan sınavlarda başarılı olmuş kişilere verilen belgelerdir. Günümüz Türkiye’sinde bu belgeye verilen önem günden güne daha önem kazandığını söylebiliriz. Mesleki yeterlilik belgesi özel kuruluşlar ve devletin kendi kursları tarafından verilmektedir.

MESLEKİ YETERLİLİK KURSLARI

Mesleki yeterlilik günümüzde çalıştığı iş kolunda ulusal bir kimlik kazanmak adına mesleki yeterlilik belgesine başvurmaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi az öncede dediğimiz gibi hem özel kuruluşlar tarafından hem de devlete ait kuruluşlar tarafından verilmektedir. Mesleki yeterlilik belgesini almak için birey kendi alanında sınavlara tabi tutulmaktadır. Bunun öncesinde alması gereken bir kurs eğitimide yer almaktadır. Mesleki yeterlilik kursları başlığı altındaki kuruluşlar bireyin belgeyi almasında büyük yardımcıdır. Mesleki yeterlilik kursları bireyin çalıştığı işin teoride olan kısmını anlatmakta ve sınavlara hazırlamaktadır. Bazı mesleki yeterlilik kurslarının eğitim ve sınavların sonunda belgeyi vermektedirler.

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla Mesleki Yeterlilik Kursları ile ilgili aradığın her şey burada.