Özel Okullar


ÇANKAYA ORTADOĞULULAR ANADOLU LİSESİ
Özel Anadolu Lisesi
Ankara
Çankaya
0   636  
ERYAMAN ORTADOĞULULAR ANADOLU LİSESİ
Özel Anadolu Lisesi
Ankara
Etimesgut
0   627  
MAMAK ORTADOĞULULAR ANADOLU LİSESİ
Özel Anadolu Lisesi
Ankara
Mamak
5   580  
BATIKENT ORTADOĞULULAR ANADOLU LİSESİ
Özel Anadolu Lisesi
Ankara
Yenimahalle
5   500  

OKULUNU ÖNE ÇIKAR HATA BİLDİR OKUL EKLE Adana Özel Anadolu Liseleri 22 Adıyaman Özel Anadolu Liseleri 2 Afyon Özel Anadolu Liseleri 9 Ağrı Özel Anadolu Liseleri 2 Aksaray Özel Anadolu Liseleri 3 Amasya Özel Anadolu Liseleri 3 Ankara Özel Anadolu Liseleri 282 Antalya Özel Anadolu Liseleri 90 Aydın Özel Anadolu Liseleri 15 Balıkesir Özel Anadolu Liseleri 10 Bartın Özel Anadolu Liseleri 1 Batman Özel Anadolu Liseleri 6 Bilecik Özel Anadolu Liseleri 1 Bingöl Özel Anadolu Liseleri 1 Bitlis Özel Anadolu Liseleri 1 Bolu Özel Anadolu Liseleri 5 Burdur Özel Anadolu Liseleri 1 Bursa Özel Anadolu Liseleri 66 Çanakkale Özel Anadolu Liseleri 4 Çorum Özel Anadolu Liseleri 4 Denizli Özel Anadolu Liseleri 22 Diyarbakır Özel Anadolu Liseleri 15 Düzce Özel Anadolu Liseleri 2 Edirne Özel Anadolu Liseleri 4 Elazığ Özel Anadolu Liseleri 5 Erzincan Özel Anadolu Liseleri 2 Erzurum Özel Anadolu Liseleri 5 Eskişehir Özel Anadolu Liseleri 8 Gaziantep Özel Anadolu Liseleri 18 Giresun Özel Anadolu Liseleri 3 Gümüşhane Özel Anadolu Liseleri 1 Hatay Özel Anadolu Liseleri 21 Iğdır Özel Anadolu Liseleri 3 Isparta Özel Anadolu Liseleri 5 İstanbul Özel Anadolu Liseleri 737 İzmir Özel Anadolu Liseleri 105 Kahramanmaraş Özel Anadolu Liseleri 9 Karabük Özel Anadolu Liseleri 2 Karaman Özel Anadolu Liseleri 4 Kars Özel Anadolu Liseleri 1 Kastamonu Özel Anadolu Liseleri 2 Kayseri Özel Anadolu Liseleri 16 Kırıkkale Özel Anadolu Liseleri 4 Kırklareli Özel Anadolu Liseleri 4 Kocaeli Özel Anadolu Liseleri 23 Konya Özel Anadolu Liseleri 25 Kütahya Özel Anadolu Liseleri 3 Malatya Özel Anadolu Liseleri 9 Manisa Özel Anadolu Liseleri 10 Mardin Özel Anadolu Liseleri 4 Mersin Özel Anadolu Liseleri 32 Muğla Özel Anadolu Liseleri 19 Nevşehir Özel Anadolu Liseleri 3 Niğde Özel Anadolu Liseleri 2 Ordu Özel Anadolu Liseleri 9 Osmaniye Özel Anadolu Liseleri 7 Rize Özel Anadolu Liseleri 1 Sakarya Özel Anadolu Liseleri 13 Samsun Özel Anadolu Liseleri 19 Siirt Özel Anadolu Liseleri 1 Sivas Özel Anadolu Liseleri 6 Şanlıurfa Özel Anadolu Liseleri 13 Tekirdağ Özel Anadolu Liseleri 11 Tokat Özel Anadolu Liseleri 8 Trabzon Özel Anadolu Liseleri 9 Uşak Özel Anadolu Liseleri 1 Van Özel Anadolu Liseleri 6 Yalova Özel Anadolu Liseleri 5 Yozgat Özel Anadolu Liseleri 2 Zonguldak Özel Anadolu Liseleri 4

ÖZEL ANADOLU LİSELERİ


ANADOLU LİSESİ NEDİR ?

Anadolu liseleri öğrencileri  ilgi ve başarılarına göre yükseköğretim kurumlarına hazırlayan lise ceşitidir. Anadolu liselerinin amaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilmiş bilgiler öğretip öğrenciyi bu doğrultuda gelişim ve başarı gösterek şekilde yetiştirmektir. Anadolu liselerinde eğitim süresi genellikle 4 yıldan oluşmaktadır. Fakat günümüzde bazı Anadolu liselerinin 1 sene hazırlık sınıfı bulundurup beş sene eğitim vermektedirler. Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler fen bilimleri, Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve yabancı dil alanlarında öğrenim görmektedirler. Eğitim sisteminde belirlenilmesi üzerine öğrenci iki yıl tüm dersleri görüp iki yılın sonrasında yetenekleri doğrultusunda eşit ağırlık, sözel, sayısal bölümlerde eğitimini tamamlamaktadır. Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine göre öğrencinin avantajına olan bir durumdur. Fen liselerinde öğrenciler sadece sayısal bölümün dersleri, sosyal bilimler liselerinin ise sadece sözel derslerin ağırlıkta olduğu derslerin yer aldığı program uygulanırken Anadolu lisesi ise öğrencilere her bölümde okuma imkanı sunmaktadır. Diğer liselerde de olduğu gibi Anadolu liselerinde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredat doğrultusunda ilerleyen ders programları ile eğitim verilmektedir. Anadolu liselerinin yabancı dil eğitimi açısından da baktığımızda 1. yabancı dil olarak İngilizce eğitimi verilmektedir. Bunun yanında bazı Anadolu liseleri Almanca ve Fransızca eğitimi verdiğini söyleyebiliriz. Büyük bir avantaj Anadolu liseleri son birkaç yıl içerisinde değerinin gittikçe düşmüştür. Bunun sebebi ise düz liselerin Anadolu lisesine dönüştürmesi ile beraber belli bir puan alarak daha öncesinde puansız düz liselerinin Anadolu lisesine çevrilmesi ile belli bir dönem Anadolu liselerinin başarısının düştüğüü gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Devamında tüm Anadolu liselerinin belirli bir puan üzerinde öğrenciyi almasıyla beraber liseye giriş sınavlarında yeterli puanı alamayan öğrencilerin meslek liselerini tercih etmesi ile sonuçlanmıştır. Bunun yanında özel Anadolu liseleride öğrenci için bir diğer şeçenektir. Belli bir puan ve belirli ücret sonucu öğrencileri bünyesine dahil etmektedir.

ÖZEL ANADOLU LİSESİ NEDİR ?

Devlet liselerinin yanında diğer bir şeçenek olarak yer alan özel anadolu liseleri bünyesinde yer alan öğrencilere pek çok avantaj sunmaktadır. Kolej mantığı ile ilerleyen özel Anadolu liseleri devlet Anadolu liselerine oranla daha az sayıda öğrenci yer almaktadır. Daha az sayıda öğrencinin yer aldığı özel Anadolu liselerinde derslerin daha verimli geçmesi amaçlanmaktadır. Özel Anadolu liseleri devlet liselerine oranla etüt ve aktivite oranları yüksektir. Müzik odaları, spor alanları ve düzenlediği geziler ve çeşitli aktivitelerle beraber öğrenciye en iyi eğitimi vermenin yanında kafalarını dağıtmak için yeterli zaman dilimini onlara ayırmaktadır. Öğretmen kadrosu olarak da özel oldukları için öğretmen şeçme imkanına sahip olan özel Anadolu liseleri genellikle güçlü kadro ile öğrencilerine eğitim vermektedir. Özel Anadolu liselerinin bir diğer ayrıcalığı ise üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere yoğun bir eğitim programının içerisine almaktadır. Eşit aralıklarla düzenli olarak uygulanan deneme sınavları ve etüt programları ile beraber öğrencileri en iyi şekilde üniversite sınavına hazırlamaktadır. Özel Anadolu lisesinin eğitim müfredatına baktığımzda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul görmüş müfredat üzerinden ilerlemektedir. Öğrencinin lise ikinci sınıftan itibaren eşit ağırlık, sözel, sayısal bölümler seçeceği sırada eğitim koçluğu desteği ile onları en iyi şekilde yetenekleri, istekleri, becerileri konusunda en iyi şekilde yönlendirmektedir. Özel Anadolu liseleri üniversite hazırlık sürecinde olan öğrencilerin en büyük avantajlarından biridir. Günümüzde ülkemizde bu çeşit özel Anadolu lisesinin her ilimizde yer alması ile beraber öğrencilerin bir diğer avantajına olmuştur.

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla Özel Anadolu Liseleri ile ilgili aradığın her şey burada.