Özel Okullar


OKULUNU ÖNE ÇIKAR HATA BİLDİR OKUL EKLE Özel Akad Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi İstanbul Başakşehir ÖZEL BAHÇEŞEHİR BİLFEN ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel Bahçeşehir Bilfen Koleji Anadolu Lisesi İstanbul Başakşehir ÖZEL BAHÇEŞEHİR DOĞA ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi İstanbul Başakşehir Özel Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi İstanbul Başakşehir ÖZEL BAHÇEŞEHİR LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel Bahçeşehir Vizyon Koleji Lisesi İstanbul Başakşehir Özel Başak Fatih Anadolu Lisesi İstanbul Başakşehir Özel Başakşehir 5. Etap Yenidoğu Okulları lisesi İstanbul Başakşehir Özel Başakşehir Çınar Koleji Anadolu Lisesi İstanbul Başakşehir ÖZEL BAŞAKŞEHİR DOĞA ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel Başakşehir Doğa Koleji Anadolu Lisesi İstanbul Başakşehir ÖZEL BAŞAKŞEHİR NEV ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir ÖZEL BAŞAKŞEHİR VEGA ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir ÖZEL BAŞAKŞEHİR VİZYON ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel Başakşehir Yenidoğu Okulları Lisesi İstanbul Başakşehir Özel Bulvar Çocuk Kampüsü İstanbul Başakşehir ÖZEL CİHANGİR ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir ÖZEL ÇINAR ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir ÖZEL ENERJİ ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel İkitelli Osb Anadolu Teknik Meslek Lisesi İstanbul Başakşehir ÖZEL MANARA MİLLETLERARASI LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel Mektebim Okulları Bahçeşehir ASML İstanbul Başakşehir ÖZEL NEV ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel Sinerji Anadolu Kız Lisesi İstanbul Başakşehir ÖZEL SİNERJİ ANADOLU LİSESİ İstanbul Başakşehir Özel Topkapı Okulları İkitelli Osb MTAL İstanbul Başakşehir ÖZel Vega Okulları Bahçeşehir Anadolu Lisesi İstanbul Başakşehir Özel Yeniden Diriliş İlkadım Akademisi İstanbul Başakşehir

ÖZEL ANADOLU LİSELERİ


ANADOLU LİSESİ NEDİR ?

Anadolu liseleri öğrencileri  ilgi ve başarılarına göre yükseköğretim kurumlarına hazırlayan lise ceşitidir. Anadolu liselerinin amaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilmiş bilgiler öğretip öğrenciyi bu doğrultuda gelişim ve başarı gösterek şekilde yetiştirmektir. Anadolu liselerinde eğitim süresi genellikle 4 yıldan oluşmaktadır. Fakat günümüzde bazı Anadolu liselerinin 1 sene hazırlık sınıfı bulundurup beş sene eğitim vermektedirler. Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler fen bilimleri, Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve yabancı dil alanlarında öğrenim görmektedirler. Eğitim sisteminde belirlenilmesi üzerine öğrenci iki yıl tüm dersleri görüp iki yılın sonrasında yetenekleri doğrultusunda eşit ağırlık, sözel, sayısal bölümlerde eğitimini tamamlamaktadır. Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine göre öğrencinin avantajına olan bir durumdur. Fen liselerinde öğrenciler sadece sayısal bölümün dersleri, sosyal bilimler liselerinin ise sadece sözel derslerin ağırlıkta olduğu derslerin yer aldığı program uygulanırken Anadolu lisesi ise öğrencilere her bölümde okuma imkanı sunmaktadır. Diğer liselerde de olduğu gibi Anadolu liselerinde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredat doğrultusunda ilerleyen ders programları ile eğitim verilmektedir. Anadolu liselerinin yabancı dil eğitimi açısından da baktığımızda 1. yabancı dil olarak İngilizce eğitimi verilmektedir. Bunun yanında bazı Anadolu liseleri Almanca ve Fransızca eğitimi verdiğini söyleyebiliriz. Büyük bir avantaj Anadolu liseleri son birkaç yıl içerisinde değerinin gittikçe düşmüştür. Bunun sebebi ise düz liselerin Anadolu lisesine dönüştürmesi ile beraber belli bir puan alarak daha öncesinde puansız düz liselerinin Anadolu lisesine çevrilmesi ile belli bir dönem Anadolu liselerinin başarısının düştüğüü gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Devamında tüm Anadolu liselerinin belirli bir puan üzerinde öğrenciyi almasıyla beraber liseye giriş sınavlarında yeterli puanı alamayan öğrencilerin meslek liselerini tercih etmesi ile sonuçlanmıştır. Bunun yanında özel Anadolu liseleride öğrenci için bir diğer şeçenektir. Belli bir puan ve belirli ücret sonucu öğrencileri bünyesine dahil etmektedir.

ÖZEL ANADOLU LİSESİ NEDİR ?

Devlet liselerinin yanında diğer bir şeçenek olarak yer alan özel anadolu liseleri bünyesinde yer alan öğrencilere pek çok avantaj sunmaktadır. Kolej mantığı ile ilerleyen özel Anadolu liseleri devlet Anadolu liselerine oranla daha az sayıda öğrenci yer almaktadır. Daha az sayıda öğrencinin yer aldığı özel Anadolu liselerinde derslerin daha verimli geçmesi amaçlanmaktadır. Özel Anadolu liseleri devlet liselerine oranla etüt ve aktivite oranları yüksektir. Müzik odaları, spor alanları ve düzenlediği geziler ve çeşitli aktivitelerle beraber öğrenciye en iyi eğitimi vermenin yanında kafalarını dağıtmak için yeterli zaman dilimini onlara ayırmaktadır. Öğretmen kadrosu olarak da özel oldukları için öğretmen şeçme imkanına sahip olan özel Anadolu liseleri genellikle güçlü kadro ile öğrencilerine eğitim vermektedir. Özel Anadolu liselerinin bir diğer ayrıcalığı ise üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere yoğun bir eğitim programının içerisine almaktadır. Eşit aralıklarla düzenli olarak uygulanan deneme sınavları ve etüt programları ile beraber öğrencileri en iyi şekilde üniversite sınavına hazırlamaktadır. Özel Anadolu lisesinin eğitim müfredatına baktığımzda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul görmüş müfredat üzerinden ilerlemektedir. Öğrencinin lise ikinci sınıftan itibaren eşit ağırlık, sözel, sayısal bölümler seçeceği sırada eğitim koçluğu desteği ile onları en iyi şekilde yetenekleri, istekleri, becerileri konusunda en iyi şekilde yönlendirmektedir. Özel Anadolu liseleri üniversite hazırlık sürecinde olan öğrencilerin en büyük avantajlarından biridir. Günümüzde ülkemizde bu çeşit özel Anadolu lisesinin her ilimizde yer alması ile beraber öğrencilerin bir diğer avantajına olmuştur.

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla İstanbul Başakşehir Bölgesindeki Özel Anadolu Liseleri ile ilgili aradığın her şey burada.