Özel Okullar


OKULUNU ÖNE ÇIKAR HATA BİLDİR OKUL EKLE Adana Özel Anaokulları 53 Adıyaman Özel Anaokulları 3 Afyon Özel Anaokulları 16 Ağrı Özel Anaokulları 1 Aksaray Özel Anaokulları 6 Amasya Özel Anaokulları 2 Ankara Özel Anaokulları 1017 Antalya Özel Anaokulları 106 Aydın Özel Anaokulları 19 Balıkesir Özel Anaokulları 46 Bartın Özel Anaokulları 4 Batman Özel Anaokulları 3 Bilecik Özel Anaokulları 9 Bolu Özel Anaokulları 3 Burdur Özel Anaokulları 4 Bursa Özel Anaokulları 167 Çanakkale Özel Anaokulları 5 Çankırı Özel Anaokulları 3 Çorum Özel Anaokulları 6 Denizli Özel Anaokulları 24 Diyarbakır Özel Anaokulları 12 Düzce Özel Anaokulları 9 Edirne Özel Anaokulları 10 Elazığ Özel Anaokulları 18 Erzurum Özel Anaokulları 17 Eskişehir Özel Anaokulları 36 Gaziantep Özel Anaokulları 8 Hakkari Özel Anaokulları 1 Hatay Özel Anaokulları 20 Iğdır Özel Anaokulları 1 Isparta Özel Anaokulları 6 İstanbul Özel Anaokulları 2611 İzmir Özel Anaokulları 438 Kahramanmaraş Özel Anaokulları 9 Karaman Özel Anaokulları 4 Kars Özel Anaokulları 3 Kastamonu Özel Anaokulları 3 Kayseri Özel Anaokulları 15 Kırıkkale Özel Anaokulları 4 Kırklareli Özel Anaokulları 5 Kırşehir Özel Anaokulları 3 Kocaeli Özel Anaokulları 72 Konya Özel Anaokulları 38 Kütahya Özel Anaokulları 16 Malatya Özel Anaokulları 28 Manisa Özel Anaokulları 46 Mardin Özel Anaokulları 6 Mersin Özel Anaokulları 33 Muğla Özel Anaokulları 33 Muş Özel Anaokulları 1 Nevşehir Özel Anaokulları 6 Niğde Özel Anaokulları 2 Ordu Özel Anaokulları 6 Osmaniye Özel Anaokulları 6 Rize Özel Anaokulları 2 Sakarya Özel Anaokulları 17 Samsun Özel Anaokulları 41 Sinop Özel Anaokulları 8 Sivas Özel Anaokulları 9 Şanlıurfa Özel Anaokulları 5 Tekirdağ Özel Anaokulları 48 Tokat Özel Anaokulları 8 Trabzon Özel Anaokulları 20 Uşak Özel Anaokulları 23 Van Özel Anaokulları 3 Yalova Özel Anaokulları 13 Yozgat Özel Anaokulları 2 Zonguldak Özel Anaokulları 8

ÖZEL ANAOKULLARI


Okul öncesi eğitim süresince çoçuklar ilköğretime hazırlanmanın yanında paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğremektedirler. Anaokulunun amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmalarını sağlamak ce çocuğun var olan yetenekleri ortaya çıkarmaktır. Bu dönem araştırmacılar tarafından çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak açıklamalar yapılmıştır. Uygun fiziksel ve sosyal çevre koşulları içerisinde ve sağlıklı iletişim ortamı içerisinde yetişen çocuklar daha başarılı bir gelişim göstermektedir. Bir bireyin doğdığu günden itibaren eğitime başladığı güne kadar geçen yılları kapsayan ve çocukların daha sonraki yaşantısında önemli bir yer kaplayan bedensel, psikomotor, zihinsel ve dil gelişimlerini tamamlandığı, kişiliğini belirlediği ve çoçuğun sürekli olarak değiştiği bir süreçtir anaokul yılları. Bu sebeple çoçuğun küçük yaşlarda sağlıklı bir ortamda gelişimini tamamlaması büyük bir önem kazanmıştır. Anaokulu ile eğitim hayatına başlayan öğrencide paylaşma, saygı sevgi, iş bölümü, sosyal çevre oluşturma açısından kendini ilkokul öncesinde geliştirmiş ve uzun bir yolculuk eğitim yolculuğuna emin adımla başlamış olur. Bilindiği üzere 4 ile 6 yaş arası çocukta birçok gelişimsel değişmenin yaşandığı bir dönemdir. Normal gelişim gösteren bir çocuğun 6 yaşlarında birçok motor gelişimini tamamlamış olur. Çeşitli fiziksel becerileri kullanmaya başlamış olucaktır. Bu çağlarda okul öncesi eğitim alan çocukta başta psikomotor olmak üzere fiziksel ve zihinsel, dil gelişimlerinin daha ileri seviyede olduklarını söyleyebiliriz. Eğitim hayatının ilk basamağını oluşturan anaokulları eğitim gömleğinin il düğmesidir. Bunun doğru bir şekilde iliklenmesi gerekmektedir.  Ülkemizde anaokullarına baktığımızda devlet tarafından hizmet vermekte olan ücretsiz anaokulları ve bunun yanında belli bir ücrete tabi tutulan MEB destekli özel anaokulları yer almaktadır. Çocuğunu anaokuluna vermek isteyen ebeveynler ikisi arasında tercih yapmakta zorlanmaktadır. Gelin devlet anaokulları ve özel anaokulları arasında nasıl farklar var inceleyelim.

Özel anaokulları devlet anaokullarına göre daha az sayıda öğrencinin yer aldığı sınıflarda eğitim öğretim hizmeti vermektedir. Daha az sayıda öğrencinin yer alması demek öğretmenlerin ve yardımcıların öğrenci ile daha çok birebir ilgilenmesi anlamlarına gelmektedir. Öğrenci ile öğretmenin birebir eğitimini sağlayan özel anaokulları ile öğrenci eğitimini en önemlisi de gelişimini daha rahat tamamlamaktadır. Bunun yanında özel anaokullarının bir diğer avantajı ise imkanlarının daha çok olmasıdır. Öğrenciye oyun alanı, ders çalışma alanı, park yüzme havuzu, resim atolyesi, yemekhane, uyku odası gibi geniş ve ayrı alanlarda zaman geçirmesini sağlar. Çeşitli aktivite sunan özel anaokullarında yer alan öğrencilerin farklı açılardan kendilerini geliştirdikleri görülmektedir. Devlet anaokullarında bu imkanların yanında daha azının yer aldıkların görmekteyiz. Özel anaokulları kendi mülkü içerisinde sadece 0-6 yaş grubu öğrencilerin yer aldığı alanda eğitim öğretim verirken devlet anaokulları genellikle ilkokul ve ortaokul binaları içerisinde eğitim öğretim hizmeti vermektedir. Bu etapta özel anaokullarının büyük bir fırsatı karşımıza çıkmaktadır. Karma öğrencilerin yer aldığı bir yerde eğitim öğretim görmektense aşağı yukarı kendi yaşlarında çocuklarla bir arada olması onun en büyük avantajıdır. Bunun nedeni ise öğrenci kendinden büyük yaşlarda olan öğrenciler ile iletişime geçmekte zorlanır. Hatta olumsuz etkenlerle karşılaşma imkanı daha yüksektir. Sadece kendi yaş gruplarının yer aldığı bir ortamda çocuk çok daha rahat iletişim kurabilmektedir ve olumsuz bir etkenle karşılaşma olasılığı daha düşüktür. Özel anaokulları eğitim olarak da devlet anaokullarından bir adım önde yer almaktadır. çocuğun psikomotor gelişiminin tamamlaması yanında ilkokul sürecine en iyi şeklide hazırlamaktadır. Günümüzde çoğu özel anaokulununda çocukta İngilizce eğitimine bile başladıklarını görmekteyiz. Bunun sebebi olarak da zihnin en açık olduğu dönemde çocuğun İngilizce öğrenmesinin daha kolay olmasıdır. Bu açılardan baktığımızda özel anaokullarının daha avantajlı oldukları gözden kaçınılmaz bir gerçektir.

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla Özel Anaokulları ile ilgili aradığın her şey burada.