Özel Okullar


OKULUNU ÖNE ÇIKAR HATA BİLDİR OKUL EKLE Adana Temel Liseler 24 Adıyaman Temel Liseler 6 Afyon Temel Liseler 1 Ağrı Temel Liseler 4 Aksaray Temel Liseler 5 Amasya Temel Liseler 4 Ankara Temel Liseler 119 Antalya Temel Liseler 33 Artvin Temel Liseler 2 Aydın Temel Liseler 18 Balıkesir Temel Liseler 17 Bartın Temel Liseler 1 Batman Temel Liseler 9 Bilecik Temel Liseler 3 Bingöl Temel Liseler 4 Bitlis Temel Liseler 4 Bolu Temel Liseler 1 Burdur Temel Liseler 2 Bursa Temel Liseler 34 Çanakkale Temel Liseler 3 Çankırı Temel Liseler 1 Çorum Temel Liseler 12 Denizli Temel Liseler 11 Diyarbakır Temel Liseler 20 Düzce Temel Liseler 2 Edirne Temel Liseler 6 Elazığ Temel Liseler 4 Erzincan Temel Liseler 3 Erzurum Temel Liseler 7 Eskişehir Temel Liseler 14 Gaziantep Temel Liseler 14 Giresun Temel Liseler 3 Hakkari Temel Liseler 2 Hatay Temel Liseler 28 Iğdır Temel Liseler 2 Isparta Temel Liseler 3 İstanbul Temel Liseler 298 İzmir Temel Liseler 46 Kahramanmaraş Temel Liseler 9 Karabük Temel Liseler 2 Karaman Temel Liseler 1 Kars Temel Liseler 2 Kastamonu Temel Liseler 2 Kayseri Temel Liseler 16 Kırıkkale Temel Liseler 5 Kırklareli Temel Liseler 2 Kırşehir Temel Liseler 4 Kocaeli Temel Liseler 23 Konya Temel Liseler 26 Kütahya Temel Liseler 3 Malatya Temel Liseler 16 Manisa Temel Liseler 15 Mardin Temel Liseler 13 Mersin Temel Liseler 32 Muğla Temel Liseler 15 Muş Temel Liseler 3 Nevşehir Temel Liseler 3 Niğde Temel Liseler 2 Ordu Temel Liseler 7 Osmaniye Temel Liseler 7 Rize Temel Liseler 4 Sakarya Temel Liseler 6 Samsun Temel Liseler 9 Siirt Temel Liseler 5 Sinop Temel Liseler 2 Sivas Temel Liseler 1 Şanlıurfa Temel Liseler 18 Şırnak Temel Liseler 5 Tekirdağ Temel Liseler 11 Tokat Temel Liseler 8 Trabzon Temel Liseler 7 Tunceli Temel Liseler 1 Uşak Temel Liseler 4 Van Temel Liseler 7 Yalova Temel Liseler 2 Yozgat Temel Liseler 3 Zonguldak Temel Liseler 5

TEMEL LİSELER


Bilindiği üzere 01.03.2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları kanunda kamuoyunda dershane olarak bilinen özel öğretim kurslarının 2015 yılı itibari ile kapatılacağı bildirilmişti. Okula ve sınava hazırlanan öğrencilere büyük destek niteliğine sahip olan dershanelerin kapatılması ile beraber kamuoyundan ciddi ölçüde tepkiler alındı. Bununla beraber Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile beraber dershanelerin yerine Özel öğretim kurslarının ve temel liselerin geleceği bildirildi. Bahsi geçen temel liseler bakanlık denetimi, gözetimi ve teşviğiyle yürürlüğe girecek ve eğitim öğretim verebilecek duyrusuda ardından geldi.

Temel liseler 14 mart 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6528 sayılı  kanuna dayanarak ve 13 eylül 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğine uygun olarak ortaöğretim düzeyinde eğitim verebilecek özel öğretim kurumları olup sadece dönüşüm programına alınan kurumların yani dershane kurucuları tarafından açılabilen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen kısacası dershanecilik faaliyetlerini özel okul faaliyeti ile sunabilen ve öğrenciye diploma verme yetkisine sahip özel kuruluşlardır.

Bu kuruluşlar Temel lise adı altında üniversite sınavına hazırlık eğitimi veren dershanelerin bu alanda edindikleri bilgi ve tecrübeyi Milli Eğitim Bakanlığı ile bütün bir şekilde öğrenciyi hem dershane hem de okul trafiğinden kurtaran en büyük avantajlardan biri haline gelmiştir. Birkaç senedir uygulamada olan temel liselerin 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonlarında kapatılacağı duyrusuda çok geçikmedi. Yaklaşık üç senedi uygulamada olan ve öğrencilerin için büyük avantaj olarak gözüken temel liselerin kapanacak olması ile öğrenci ve velilerin akıllarında temel liseye kayıt olan öğrencilerin ne olacağı konusunda akıllarında soru işaretleri oluştu. Bakanlık tarafından yapılan bir diğer açıklama ile beraber Temel lise bünyesinde yer alan öğrencilerin eğitim öğretimine aynı şekilde devam edeceği duyruldu. Bakanlık yetkilileri  temel liselerin dönüşüm sırasındaki taahütlerine uyacağını ve büyük bölümünün Anadolu lisesi olacağını söyledi. Bu sebeple öğrencilerin ayın koşullarla bu liselere devem edeceğini üstünde duyruldu. Ücretleri diğer özel okullara göre düşük olan temel liselerin Anadolu lisesi olması dahilinde aynı ücretle öğrenciler eğitimlerine devam edecektir.

TEMEL LİSE AVANTAJLARI

2014 yılı itibariyle eğitim öğretim hayatının içerisine giren temel liseler günümüzde pek çok öğrencinin tercihi haline gelmiştir. Peki pek çok öğrencinin tercihi haline gelmesinin sebepleri nelerdir?

  • Öğrencilerin eğitimleri için okullarına devam ettikleri süre içinde bir de genel olarak hafta sonu eğitim veren dershanelere gitmeleri ve bu bağlamda hem maddi hem de manevi olarak yoruluyordu. Fakat temel liseler hem okul hem dershane hizmeti sunarak bu zararı engellemek adına uygulamadadır.
  • Temel liselerin daha önce dershane formatında faaliyet gösterdikleri dönemde tanınmalarında dolayı öğrenciler temel liselerin eğitmi konusunda önceden araştırma imkanı sağlamaktadır.
  • TEOG sınavının sonuçlarına göre evinden uzak okullarda okumak zorunda kalan öğrencilerin yakınında yer alan temel liselere giderek böyle bir sorunun kalmadığını söylebiliriz.
  • Devletin vermiş olduğu özel öğretim desteği ya da diğer adıyla teşvik ile temel lise fiyatlarının oldukçs düşük seviyelerde tutulacak olması öğrenci ve veliler için büyük bir avantajdır. Özel okulun veya kolejlerin uçuk fiyatlarından çok uzakta yer almaktadır.
  • Temel liselerden alınacak diplomanın tamamen MEB onaylı ve diğer ortaöğretim kurumlarından mezun olanların aldığı diplomadan hiçbir dezavantajı veya en ufak bir farkının olmaması temel liselerinin güvenirliliğini artırmaktadır.
  • Temel liselerde diğer ortaöğretim kurumlarının müfredata boğulmuş derslerinin yerine öğrencinin akademik başarısına katkıda bulunacak onları üniversiteye hazırlayacak ders programları ile beraber öğrenciyi en iyi şekilde hazırlamaktadır.

Genel olarak incelediğimizde temel liseler öğrencinin sürekli değişen ve zor bir hal kazanan sınav sistemine hazırlanan öğrenciler için büyük bir avantaj olduğu söyleyebiliriz.

 

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla Temel Liseler ile ilgili aradığın her şey burada.