Özel Okullar


Özel Ortadoğulular Temel Lisesi
Temel Lise
Ankara
Çankaya
5   6824  

OKULUNU ÖNE ÇIKAR HATA BİLDİR OKUL EKLE Özel Kadıköy Kültür Koleji Temel Lisesi Ankara Çankaya ÖZEL ADEM SOYDEMİR TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ANKARA AÇI TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ANKARA FEN BİLİMLERİ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ANKARA HEDEF TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ANKARA MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL AYNUR TEZİŞ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL BAHÇELİEVLER SINAV TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL BALGAT ÇÖZÜM TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL BİLİM TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL BİREBİR TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL CANER NALDÖKEN TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÇAĞIN ZAFER TEK YILDIZ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÇANKAYA BİLGİ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÇANKAYA SINAV TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÇAYYOLU SEVİYE TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya Özel Çırağan Final Okulları Temel Lisesi Ankara Çankaya ÖZEL ÇUKURAMBAR SINAV TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL GENÇ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL HOŞDERE SINAV TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL İDEAL BEŞGEN TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL İLK İŞLEM TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL İLKELİ BEŞGEN TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya Özel Jale Tezer Kızılay Temel Lisesi Ankara Çankaya ÖZEL JALE TEZER TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL KAMPÜS TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL KARACAN BAŞARI TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL KIZILAY AÇI TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL KIZILAY FİNAL TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL KIZILAY GELİŞİM TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL KÜME TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL LİDERLER DİKMEN TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL MASA TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL METOT BİLGİ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL NAZİME ÖZLEM TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL NESİBE AYDIN YILDIZLAR TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ORTADOĞU TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ORTADOĞULULAR EĞİTİM TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya Özel Ortadoğulular Temel Lisesi Ankara Çankaya Özel Ortadoğulular Temel Lisesi Ankara Çankaya ÖZEL ÖVEÇLER SINAV TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÖZGÜN BİLGİ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÖZVEREN BAŞKENT MAVİ LİMİT TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya Özel Rotam Temel Lisesi Ankara Çankaya ÖZEL SEÇKİN BİREYLER TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL SEMBOL TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL SERDAR TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL SIHHIYE KÜLTÜR TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL TÜMAY TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ULAŞ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÜÇGEN TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÜÇLER TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÜMİTKÖY FİNAL TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÜMİTKÖY MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÜMİTKÖY SINAV TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ÜMİTKÖY ZAFER TEKYILDIZ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL VARLIK TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL YILDIZ SINAV TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL YILDIZFEN İLKE TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL YÖNTEM TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya ÖZEL ZAFER TEK YILDIZ TEMEL LİSESİ Ankara Çankaya

TEMEL LİSELER


Bilindiği üzere 01.03.2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları kanunda kamuoyunda dershane olarak bilinen özel öğretim kurslarının 2015 yılı itibari ile kapatılacağı bildirilmişti. Okula ve sınava hazırlanan öğrencilere büyük destek niteliğine sahip olan dershanelerin kapatılması ile beraber kamuoyundan ciddi ölçüde tepkiler alındı. Bununla beraber Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile beraber dershanelerin yerine Özel öğretim kurslarının ve temel liselerin geleceği bildirildi. Bahsi geçen temel liseler bakanlık denetimi, gözetimi ve teşviğiyle yürürlüğe girecek ve eğitim öğretim verebilecek duyrusuda ardından geldi.

Temel liseler 14 mart 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6528 sayılı  kanuna dayanarak ve 13 eylül 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğine uygun olarak ortaöğretim düzeyinde eğitim verebilecek özel öğretim kurumları olup sadece dönüşüm programına alınan kurumların yani dershane kurucuları tarafından açılabilen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen kısacası dershanecilik faaliyetlerini özel okul faaliyeti ile sunabilen ve öğrenciye diploma verme yetkisine sahip özel kuruluşlardır.

Bu kuruluşlar Temel lise adı altında üniversite sınavına hazırlık eğitimi veren dershanelerin bu alanda edindikleri bilgi ve tecrübeyi Milli Eğitim Bakanlığı ile bütün bir şekilde öğrenciyi hem dershane hem de okul trafiğinden kurtaran en büyük avantajlardan biri haline gelmiştir. Birkaç senedir uygulamada olan temel liselerin 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonlarında kapatılacağı duyrusuda çok geçikmedi. Yaklaşık üç senedi uygulamada olan ve öğrencilerin için büyük avantaj olarak gözüken temel liselerin kapanacak olması ile öğrenci ve velilerin akıllarında temel liseye kayıt olan öğrencilerin ne olacağı konusunda akıllarında soru işaretleri oluştu. Bakanlık tarafından yapılan bir diğer açıklama ile beraber Temel lise bünyesinde yer alan öğrencilerin eğitim öğretimine aynı şekilde devam edeceği duyruldu. Bakanlık yetkilileri  temel liselerin dönüşüm sırasındaki taahütlerine uyacağını ve büyük bölümünün Anadolu lisesi olacağını söyledi. Bu sebeple öğrencilerin ayın koşullarla bu liselere devem edeceğini üstünde duyruldu. Ücretleri diğer özel okullara göre düşük olan temel liselerin Anadolu lisesi olması dahilinde aynı ücretle öğrenciler eğitimlerine devam edecektir.

TEMEL LİSE AVANTAJLARI

2014 yılı itibariyle eğitim öğretim hayatının içerisine giren temel liseler günümüzde pek çok öğrencinin tercihi haline gelmiştir. Peki pek çok öğrencinin tercihi haline gelmesinin sebepleri nelerdir?

  • Öğrencilerin eğitimleri için okullarına devam ettikleri süre içinde bir de genel olarak hafta sonu eğitim veren dershanelere gitmeleri ve bu bağlamda hem maddi hem de manevi olarak yoruluyordu. Fakat temel liseler hem okul hem dershane hizmeti sunarak bu zararı engellemek adına uygulamadadır.
  • Temel liselerin daha önce dershane formatında faaliyet gösterdikleri dönemde tanınmalarında dolayı öğrenciler temel liselerin eğitmi konusunda önceden araştırma imkanı sağlamaktadır.
  • TEOG sınavının sonuçlarına göre evinden uzak okullarda okumak zorunda kalan öğrencilerin yakınında yer alan temel liselere giderek böyle bir sorunun kalmadığını söylebiliriz.
  • Devletin vermiş olduğu özel öğretim desteği ya da diğer adıyla teşvik ile temel lise fiyatlarının oldukçs düşük seviyelerde tutulacak olması öğrenci ve veliler için büyük bir avantajdır. Özel okulun veya kolejlerin uçuk fiyatlarından çok uzakta yer almaktadır.
  • Temel liselerden alınacak diplomanın tamamen MEB onaylı ve diğer ortaöğretim kurumlarından mezun olanların aldığı diplomadan hiçbir dezavantajı veya en ufak bir farkının olmaması temel liselerinin güvenirliliğini artırmaktadır.
  • Temel liselerde diğer ortaöğretim kurumlarının müfredata boğulmuş derslerinin yerine öğrencinin akademik başarısına katkıda bulunacak onları üniversiteye hazırlayacak ders programları ile beraber öğrenciyi en iyi şekilde hazırlamaktadır.

Genel olarak incelediğimizde temel liseler öğrencinin sürekli değişen ve zor bir hal kazanan sınav sistemine hazırlanan öğrenciler için büyük bir avantaj olduğu söyleyebiliriz.

 

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla Ankara Çankaya Bölgesindeki Temel Liseler ile ilgili aradığın her şey burada.