Özel Okullar


ZİHİNSEL ENGELLİLER İLKOKULLARI


ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLER NE KADAR EĞİTİLEBİLİR?

Öğretilebilir seviyesi ağır düzeyde olan çocuklar belli bir seviyeye kadar eğitim almaktadırlar. Bu çocuklar alacakları eğitimlerin neticesinde kendi temel ihtiyaçlarını giderebilecek noktaya ulaşabilirler. Hafif engelli olarak belirlenen çocuklar ise alacakları eğitimler ile beraber ilerleyen yaşantısında meslek sahibi olabilirler.  Okula gidecek olan zihinsel engelli çocuklarımızın toplumdaki temel kuralları bilemsi gerekmektedir. Ayrıca dil becerileri çevredeki biriylerle iletişim kurabilecek kadar iyi olması gerekir. Bu sayede zihinsel engelli çocukların eğitimi daha kolay hale gelmektedir. Zihinsel engelli çocukların en büyük sorunları dikkatlerinin çok çabuk dağılabilecek olmasıdır. Algılamalarıda diğer çocuklara oranla daha düşüktür. Bu nedenle zihinsel engelli çocuklar için bireysel eğitimlerin alınması daha sağlıklı bir eğitim şekli olmaktadır. Özelliklede eğitimcilerin bu konuda hassas olması gerekmektedir.

ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLAR HANGİ KURUMLARDA EĞİTİM ALABİLİR ?

Ülkemizde zihinsel engelli çocuklara özel eğitim kurumları yer almaktadır. Hem Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan hem de özel kuruluşlar tarafından meydana gelen zihinsel engelli çocuklarımız için okullar yer almaktadır. Her çocuğun zihinsel düzeyine göre farklı eğitim veren kurumlar yer almaktadır. Bu eğitim kurumlarından en temel olanları rehabilitadyon merkezleridir diyebiliriz. Zihinsel problemi olan çocuklar genelde bu eğitim merkezlerinde eğitim alırlar. Bu kurumların dışında eğitim veren kurumlarında yer aldığını söyleyebiliriz. Zihinsel engelli hafif düzeyde olan çocuklar içinse iş okulları yer almaktadır. Bu tip okullar zihinsel engelli bireylerimizin ilerleyen yaşantısında meslek sahibi olmasına büyük ölçüde katkıda bulunur. Aynı zamanda normal ilköğretim okullarının özel alt sınıflarıda yer almaktadır. Bu sınıflar içerisinde öğrenci diğer çocuklar gibi Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilimler gibi ana derslerin yer aldığı eğitime tabi tutulur. Fakat eğitim diğer okullara göre daha yavaş ilerler. Maksat öğrencinin dersi anlayabilmesidir. Kısacası zihinsel engelli çocukların eğitimini bu şekilde uygulanmaktadır.

ZİHİNSEL ENGELLİ İLKOKULLARI

Uzun bir yolculuk olan eğitim hayatının ilk kademesi olan ilkokullardır. Peki zihinsel engelli ilkokulları nasıldır, faydaları nelerdir ? Zihinsel engelli ilkokullarında öncelikle eğitimin karma olmadığını söyleyebiliriz. Engel düzeyine göre öğrenciler sınıflar ayrılmaktadır. Bunun nedeni ise en verimli şekilde eğitim verme isteğidir. Zihinsel engelli ilkokullarında öğrencilerin seviyelerine göre ayrılması ile beraber öğrencilerin eğitimine başlanmaktadır. Öncelikle öğrencilerin günlük hayatta diğer insanlarla iletişime geçebilmesi adına zihinsel engelli ilkokullarında dil eğitimi verilmektedir. Bunun yanında zaman içerisinde öğrenciye yazma ve okuma eğitimleri verilmektedir. Zihinsel engelli ilkokullarında diğer ilkokullara göre bu süreci daha uzun süreç ayırdığını söylebiliriz. Bunun yanında daha az sayıda öğrencinin yer almasına özen göstermektedir. Böylelikle öğretmen her öğrenci ile birebir ilgilenme fırsatı yakalamaktadır. Zihinsel engelli çocuklarının okula karşı tutumları daha farklı olacağı için zihinsel engelli ilkokullarında öğrenciyi okula bağlamak adına oyun alanları yer almaktadır. Bu alanlarla beraber yapılan uygulamalarda öğrencinin psikomotor becerileri geliştirmek adına düşünülmüştür. Bu tip engeli olan çocuklarda diğer çocuklara oranla daha az geliştiği için bu konuda da tamamlamak istenmektedir. Zihinsel engelli ilkokulları hem eğitim bakımından hem de bedensel olarak öğrencileri tamamlama adına büyük bir avantajdır.

Düzenli güncellenen ve gelişen yapısıyla Zihinsel Engelliler İlkokulları ile ilgili aradığın her şey burada.